Göz MantarıGöz mantarı, genel itibariyle alerjiler nedeni ile ortaya çıkar. Göze temas eden yabancı bir cisme (alerjen) bağışılık sistemi tepki verdiği anda histamin hormonu salgılanır. Bu da gözde kaşınmalara neden olur. Göz mantarı ile hepimiz zaman zaman karşılaşırız. Toz gibi küçük maddeler nedeniyle gözlerimizde birkaç dakika süren kaşınma hisleri ortaya çıkarabilir. Ancak, bazı sağlık problemleri saatler, günler, hatta ayları bulan kaşıntıya neden olabilir. Bunlar çoğu zamanda tıbbi bakıma ihtiyaç duyulan durumlardır.

Göz Mantarı Nedenleri 

Mevsimsel Alerjiler; Yılın belli dönemlerinde ortaya çıkan mevsimsel alerjiler göz mantarına neden olabilir. Bahar nezlesi mevsimsel alerjilerin klasik bir durumudur. Vücut havadaki polene tepki verdiği zaman ortaya çıkar. Farklı polenler insanları da farklı etkilediği için, sizin gözleriniz kaşınır iken, göz alerjisi problemi olan bir kişide bu sorundan aynı anda etkilenmeyebilir.

Sürekli Alerjiler; Bu alerjiler tüm yıl boyunca devam edebilir. Kapalı ortam alerjisi olarak da adlandırılır. Çünkü ev tozu belirtilerin temel sebebidir. Ev tozu mantar sporlarını, hayvan kepeğini ve küfü de tuttuğu için ve bu maddeler bağışıklık sisteminizin tepki vermesine sebep olduğu için alerjiye vesile olur. Ayrıca spesifik bazı tetikleyicilerinde göz mantarına neden olduğunu fark edebilirsiniz.

Yabancı Maddeler, Bir kirpik veya bir parça kir gözde kaşınmaya neden olabilir. Göze giren yabancı maddeye karşı vücut hemen enflamatuar bir reaksiyon gösterir, bu da gözde sulanma ve göz mantarı olarak kendini gösterir.

Gözde Kuruluk; Gözü nemlendirmek, korumak ve yağlandırmak için yeterli miktarda göz yaşı üretimi olmadığında göz kuruluğu adı verilen durum meydana gelir. Bunun sonucu gözde iltihap ve mantar ortaya çıkar.

Korneanın Çizilmesi; Gözün ön yüzeyinde bulunan korneanın çizilmesi ile göz hasar alabilir. Bu problem bir maddenin göze sert bir temas ya da bir göz enfeksiyonu sebebi ile ortaya çıkabilir. Bu çizik yüzünden her göz kırpışınızda rahatsızlık verir ve gözde iltihap ve mantara neden olur.

Göz Enfeksiyonu; Bakteri,  Virüs ve mantarlar gibi bazı organizmalar gözde enfeksiyona sebep olarak, göz mantarı yaratabilir. Bu enfeksiyonlar gözün beyaz kısmındaki (konjonktiva) ya da ön kısmındaki (kornea) dokuları etkileyebilir. Enfeksiyonların göz kapaklarını da etkileyebilme ihtimalı vardır. Bu durumda da blefarit (göz kapağı yangısı) rahatsızlığı ortaya çıkar. Göz enfeksiyonları kontakt lens kullanan kişilerde daha yaygındır.

Kontakt Lensler; Bu lensler göz yüzeyi üzerinde kuruluğa neden olacağı için, mantar yaratabilir.

Göz Mantarı

Göz Mantarı Tedavisi

Göz Mantarı için Antihistamin İlaçlar
Göz mantarının nedeni alerji ise doktorunuz antihistamin bir ecza yazacaktır. Bu ağız yolu ile alınan bir hap veya göz damlası şeklinde olabilir. Antihistaminler kaşıntıya neden olan histamin hormonu salgılanması işlemini engelleyerek, problemi azaltacaktır. Doktorunuz etken maddesi dekonjestan olan başka bir ilaç da önerebilir. Bu ilaçlar göz kaşıntısı ile birlikte göz yanmasını, göz kızarıklığını ve tahrişi de tedavi edeceği bilinmelidir.

Alerjenlerden Uzak Durmalısınız
Sabah 10 civarında ve akşamın ilk saatlerinde dışarı alanlarda polen miktarı en yüksek seviyede bulunacağından dolayı bu zamanlarda evde kalmaya özen gösterin. Pencereleri kapatın ve var ise klimaları kullanmaya çalışın. Eğer dışarı çıkmak zorunda iseniz geniş güneş gözlükleri takmanız tavsiye edilmektedir.

Küf Oluşumuna Engel Olun
Özellikle evin içinde  küf oluşumunu engellemek amacıyla nem oranının yüksek olmamasına sağlayın. Bunun için anti nemlendirici kullanmakta fayda vardır.

Gözünüzü Sakın Ovalamayın
Göz mantarı gözünüzü ovalamak ile göz rahatsızlığı daha da azacağı değerlendirilmektedir. Çünkü göze baskı uygulamak histamin hormonunun üretimini artırmak ve kaşıntıları artıracağı anlamı taşır. Bu yüzden gözünüzü ovalamak özellikle kaçınmaya çalışın.

Soğuk Uygulama Yapın
Sıcak ya da ılık kompres uygulamak yerine soğuk kompresler uygulanmalıdır. Çünkü ısının varlığı histamin salgılanmasını artıracak ve gözler kaşınmaya devam edecektir. Soğuk kompres yapılması halinde ise göz mantarına iyi gelecektir. Soğuk su ile biraz ıslattığınız bir havluyu gözün üzerinde tutabilirsiniz.

Gözyaşı Damlası
Göz mantarı ile beraber göz yanması hissediyor iseniz, göz kuruluğu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bundan dolayı göz damlası kullanabilirsiniz. Problem kaybolana kadar, bilgisayar ekranı gibi parlak ışıklara uzun bir süre bakmaktan kaçınmaya çalışmalısınız.

Doktora Gidin
Göz mantarına  ışığa karşı hassasiyet, göz ağrısı veya görüş kaybı eşlik ediyor ise vakit kaybetmeden doktora başvurun. Çünkü bu belirtiler ile beraber olduğunda göz mantarı daha ciddi bir göz problemine işaret yol açıyor denebilir.

Sonuç
Göz mantarı çoğu durumda alerjiler sebebi ile ortaya çıkmasına karşın, bunun altında yatan başka bir sorunun habercisi de olabilir. Bu yüzden işi şansa bırakmamak gerekir. Uzun bir süreli göz mantarlarında bir göz doktorundan kesinlikle yardım istemeyi ihmal etmeyin.

Yayınlanma Tarihi : 17.09.2016 16:30:52

Göz Mantarı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

1 Yorum Yapılmış "Göz Mantarı"

Emel

Cevap Sayısı: 0
Gözümün çevresinde küçük puturcukler var mantarmi acaba

2017-05-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hamilelikte Mantar Tedavisi

Hamilelikte Mantar Tedavisi, hamilelikte görülen vajinal mantar enfeksiyonuna Candida Albicans tipi mantar sebebiyet vermektedir. Mantar vajina bölgesinde meydana gelerek enfeksiyon ortaya çıkarır. Vajinal mantar enfeksiyonu ge...

Anal Mantar

Anal mantar; hemen hemen her yaşta görülen bir rahatsızlıktır. Aslında mantar rahatsızlıkları vücudun her bölgesinde görülen bir hastalıktır. Anal bölgesi, insan vücudunun yapısı gereği sürekli nemli olan bir bölgedir. Bu sebeple...

Doğal Mantar Tedavisi

Doğal Mantar Tedavisi, Mantar deride pembe lezyonlara ve bununla birlikte kaşıntıya sebep olan bir enfeksiyondur. Sık olarak ayak parmaklarında görülür. Saçın içinde çıkan mantarlar ise saçta dökülmeye yol açtığı için "saçkıran" o...

Kafa Mantarı

Kafa mantarı; oluşumunda insanları kelliğe kadar götüren bir mantar cinsidir. İnsan vücudunun farklı noktalarında her zaman yaşayan mikroplar yani mantarlar bulunur. Bu mikroplar sayılarında artış olduğunda, belirgin bir şekilde o...

Nizoral

Nizoral, Etken maddesi ketokonazol olan Nizoral kremi ilacının kullanım amacı; mantarların cilt üzerinde büyüyüp çoğalmalarını engellemeye yarar. Ayak ve elin parmak arasında oluşan mantar hastalığı (tinea pedis), koltuk altla...

Candida

Candida, enfeksiyonun yerine bağlı olarak adlandırılan ve sınıflandırılan bir enfeksiyon çeşididir. Kütanöz Candida enfeksiyonu olarak adlandırılan bu enfeksiyonda deri yüzeyinde özellikle sulu, pullu görünümde ve kırımızı alan...

Mantar Spreyi

Mantar Spreyi, El ve ayak parmakları arasında oluşan mantar hastalıkları, tırnaklarda nadir olarak iç organlarda görülen mantar hastalıkları, kasık arası ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları tedavisi ile ilgili kullanı...

Candida Albicans Belirtileri

Candida Albicans Belirtileri: Candida enfeksiyonu semptomları enfeksiyonu bağlı olduğu yere göre değişir. Kutanöz candida belirtileri deri üzerinde kırmızı, sulu ve pulu şekiller olarak tespit edilir. Candida belirtileri ayrıca iç...

Candida Nedir

Candida Nedir; Candida, vücutta çoğalan bir mantarın adıdır. Orijinal ismi “Candidiasis” olup ona çok benzeyen küfler gibi çevremizde çokça rastlanılır. Bu türe dahil  olan “Candida Albicans” vücutta mukoza zarı bulunan her org...

Candida Tedavisi

Candida Tedavisi, candida bilinen mantar hastalığıdır. Candida yani mantar insan vücudunun hemen, hemen her yerinde bulunabilen bir hastalık türüdür. Türkçe okunuşu kandida olarak bilinen mantar hastalığı candida özellikle sıcak v...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mantar Hastalıkları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018