Ayak MantarıAyak mantarı yaygın bir cilt sorunu olarak her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle yetişkin erkeklerde daha fazla görülen bir sorundur. Hastalığın tedavisinin kolay olmasına rağmen, tekrarlama riski yüksektir. Ayakların nemli ortamlarında yeniden ortaya çıkması kolay olmaktadır. Bu laşıcı özelliğinin bulunması yaygınlaşmasını kolaylaştırır. Tıptaki adı Tinea Pedis olan hastalığa sebep olan mantar adındaki mikroorganizmalar,  nemli ve karanlık ortamlarda geliştikleri için, ayaklarda görülme olasılıkları yüksektir.

Ayak mantarı nasıl oluşur?

  • Ayakların terlemesi ve yetersiz  havalanması hastalığın gelişmesine uygun ortamlar hazırlamaktadır.
  • Giyilen ayakkabıların sıkı ve dar olması hastalığın gelişmesine katkı yapmaktadır.
  • Banyo sonrasında ayakların yeterince kurulanmaması, nemli bir ortam oluşturacağından hastalığın oluşumuna zemin hazırlayacaktır. 
  • Bulaşıcı özellikte olduğu için, başkasına ait eşyaların kullanılması sonucunda hastalığın oluşması kolaylaşacaktır. Ortak kullanım alanlarında havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyaların birlikte kullanımı bulaşma açısından uygun ortamlar oluşturacaktır.
  • Ayakta meydana gelen pişikler, tahrişler sonucunda bakımın yapılmaması mantar oluşması için yeterli sebepler arasındadır.
  • Tırnakların çok kısa kesilmesi, tırnağın sıkışması mantar oluşumunun sebepleri arasındadır.

Ayak mantarının görünümü nasıldır?

Ayak mantarları herkeste farklı görüntüler sergileyebilir. Bazılarında parmaklar arasında oluşan kepeklenme, kaşıntılı çatlaklar, soyulma görülürken, bazılarında ise aya tabanında oluşan kızarıklık, sulu yaralar ve kepeklenme şeklinde görülebilir. Bu değişikliklerin egzama tarzı cilt rahatsızlıklarında da görüleceğini ve mantar ile karıştırılabileceğini belirtelim. Bu rahatsızlıkta görülen kaşıntı ve yanma tarzı rahatsızlıklar ayırıcı özellik taşımaktadır.

Ayak Mantarı

. Dermatoloğa başvurarak rahatsızlığınızı teşhis ettirip tedavi yoluna gitmeniz önerilir.

Ayak mantarı nasıl teşhis edilir?

Ayaklarda yukarıda belirtilen kepeklenme, kaşıntı ve yanma gibi belirtilerin olması hastalığı teşhis etmek için önemlidir. İçi su dolu olan oluşumlar, kabuklanmalar, renk değişiklikleri, bölgede kalınlaşma diğer belirtilere eşlik edebilir. Hastalığın en belirgin özelliği yanma ve kaşıntının oluşmasıdır. Bu belirtiler varsa, cilt kültürü alınarak, kimyasal ilaçlarla analiz yapılır. Hastalık bu şekilde teşhis edildikten sonra tedavi aşamasına geçilir.

Ayak mantarı nasıl tedavi edilir?

Hastalığın teşhis edilmesinden sonra, ayaklarınıza uygulayacağınız kişisel bakım önem taşımaktadır. Ayakların kuru ve temiz tutulması oldukça önemlidir. Giyeceğiniz çorapların temizliğine dikkat etmek, doktorun vereceği anti - fungal ilaçları düzenli kullanmak gerekir. Verilen ilaçlar cilde sürülebileceği gibi ağızdan da alınabilir. Hastalığın enfeksiyona sebep olması durumunda, antibiyotik tedavisi yapılabilir. Hastalık bazı durumlarda zor iyileşebilir. Tekrarlama riski olduğundan iyileşmeden sonra bir süre daha tedaviye devam etmek ve ayak bakımına dikkat etmek gerekir. Bitkisel ilaçlarda hastalığın iyileştirilmesin de faydalı olabilecektir. 

Ayak mantarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Ayakların her gün yıkanması ve iyice kurulanması gerekir. Dar ve sıkı ayakkabıların tercih edilmemesi, çorapların temiz ve pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Terlemekten dolayı ıslanan çoraplar, kuru olanlarla değiştirilmelidir. Terleyen ayaklarınıza antifungal pudra sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Kişisel eşyalarınızı başkalarına kullandırmamalı, siz de başkasının eşyalarını kullanmamalısınız.

Yayınlanma Tarihi : 09.11.2014 20:41:36

Ayak Mantarı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "Ayak Mantarı"

denniz dogann

Cevap Sayısı: 0
arkadaşlar lamisil once jelini alın kremini almayın işe yaramıyor jel tek kullanımlıktır kullanın çok faydalı 1 yıldan sonra tekrar çıkar ama 1 yıl boyunca sanki o hastalığı hiç yaşamamışsınız.1 yıl içinde iyi bakım yapılırsa bir daha tekrar karşılamazsınız ben iyi bakmadığım için bir yıl sonra tekrar çıktı.

2016-11-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

nursel tümay

Cevap Sayısı: 0
arkadaşlar mantar bulaşıcı olması nedeniyle kaşınması durumunda vücudunuzun bir başka yerine ellerinizi iyice yıkamadan sakın dokunmayın lütfen, sonra benim teyzemin ayaklarında vardı ben bir tavsiye üzerine iyice yıkayıp temizledikten ve kuruladıktan sonra bol bol viks sürdüm hem ucuz hemde çok faydası oldu tavsiye ederim hem mantar hem de ayaklardaki kuruma ve çatlaklar içinde süper bir yöntem hepinize geçmiş olsun .

2014-08-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

AHMET EROL SAĞDIÇ

Cevap Sayısı: 1
Ben böyle bir hastalık görmedim arkadaş bunun ilacını bulan kişi insanlık adına çok önemli bir iş başarmış olur herkeze acil şifalar

2014-04-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

ahmet kurtuluş

Cevap Sayısı: 0
ECZANEDEN TEK KULLANILLIK BİR İLAÇ ALDIM İSMİNİ HATIRLAMIYORUM AMA KUTUSU KÜÇÜK JAPON YAPIŞTIRICILARI OLURYA TÜP . ONUN GİBİ MAVİ BEYAZ AĞIRILIKLI RENKLERİ VAR.GERÇEKTEN GEÇTİ 3 AY OLDU HERHANGİ BİRŞEY YOK

2013-07-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

havva

Cevap Sayısı: 0
ben bu mantarı geçirecek ilacı biliyorum GANO EXCEL kapsülünü sabah akşam bol su ile aç karna yutulur Ayaklar iyice yıkanıp kurulandıktan sonro GANO SOAP sürülüp bekletilir 4 ay kullanılması tavsiye edilir bu bir bitki-besin takviyesidir

2013-03-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

kamil

Cevap Sayısı: 0
yahu benim parmakların arası tatlı tatlı kaşınıyor vekaynar su ile yakıyorum hoşuma gidiyor ne yapacağımı bilmiyorum

2013-03-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 1
Ayak Mantarı hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Ayak Mantarı konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mantar Hastalıkları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018