Kasık MantarıKasık mantarı, kasıklarda meydana gelen ve diğer mantar çeşitleri gibi oluşan, virüs nedenli bir enfeksiyon türüdür. Kasık mantarı genellikle vücudun metabolizma sistemine bağlı sorunlardan kaynaklanır.

Vücuda bütün gıdaların çoğu kişiye fayda sağlayan organizmalardır. Vücut alınan besinleri iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayırarak faydalı olanları vücuda ulaştırarak, zararlıları dışarı atar. Ancak bazen vücuda zararlı olan bu besinler dışarıya atılamaz ve sağlığı olumsuz olarak etkileyebilir. Bu maddeler kimyasal içerikli maddeler, antibiyotikler ve hatta makyaj malzemeleri olarak sayılabilir. Bu tür vücuda zararlı olabilecek maddeler faydalılar ile ayrıştırılamadığında fırsat bularak enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.

Vücut kendine zarar verebilecek maddeleri tespit ederek yararlı olanlarla ayrıştırmak ile yükümlüdür. Ancak bazı durumlarda virüsler değişim göstererek vücut zararlı maddeleri algılayamaz ve oluşan virüsler vücuda yayılarak çoğalır. Çoğalan virüsler sağlığa ciddi anlamda zarar verebilir ve dolayısı ile kasık mantarı oluşumu gerçekleşebilir.

Kasık Mantarı Nedenleri:

Kasık mantarları el, ayak, ve tırnaklarda meydana gelen mantarlardan dolayı kasıklara kadar ulaşabilir. Bu alanlarda meydana gelen her türlü mantar kasıklara yayılabilir ve kasık mantarına neden olabilir.

Kasık mantarı özellikle cilt yüzeyinde kırmızı ve kahverengi renklerinde değişebilen ve kabarık lezyonlar oluşabilir ve bu lezyonların çevresinde su kabarcıkları oluşabilir. Oluşan lezyonların kenar kısmı genelde daha koyu olur ve ortaya doğru rengi açılabilir.<

Kasık Mantarı

  • Kasık bölgesinde oluşan mantarlar genelde çift taraflı gerçekleşir.
  • Bazen kişiyi şiddetli ağrıya maruz bırakabilir.
  • Bölgede kaşıntı oluşur.
  • Kaşıntı ve kaşıma nedeni ile bölge tahriş olarak, şişlik ve akıntı oluşabilir.

Kasık Mantarı Tanısı Nasıl Konulur?

Kasık mantarı genellikle ciltteki lezyonların incelenmesi ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Ancak lezyonlardan incelenmek üzere örnekler alınarak detaylı incelenmesi gerekebilir. Alınan örneklerin neticesi birkaç gün içinde çıkar ve kesin tanı konulabilir.

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık mantarı çok ciddi boyutlarda değil ise, doktorun reçete edeceği merhem veya pomatlar ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Eğer kasık mantarı çok ciddi boyutlarda ve dirençli ise doktor ağız yolu ile kullanılacak ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Kasık Mantarına Karşı Neler Yapılabilir?

  • Kullanılan iç çamaşırının vücudu sıkmamasına ve bol olmasına özen gösterilmelidir.
  • İç çamaşırları günlük ve gerekiyorsa gün içinde birkaç defa değiştirilmelidir.
  • Kullanılan iç çamaşırlarının pamuklu olmasına özen gösterilmelidir.
  • Banyonun ardından kasıklar temiz bir havlu ile kurulanmalı, ıslak kalmasına izin verilmemelidir.
  • Tedaviye rağmen 15 günden fazla devam eden kasık mantarı için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Bölgede yara ya da kanama mevcutsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 06.12.2013 08:51:31

Kasık Mantarı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

15 Yorum Yapılmış "Kasık Mantarı"

Süleyman

Cevap Sayısı: 0
Kaşık mantarı için örnerebilceğiniz krem adı var mı çok kaşıntı var

2018-07-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

ali Bey

Cevap Sayısı: 0
Kaşıntı için okaliptus yağı çok iyi geliyor, anında kesiyor. Çok tahriş olmuş durumdaysa zeytinyağıyla inceltin yoksa yakabilir. Tırnak mantarını okaliptüs yağıyla geçirdim bir ay içinde ama kasığa kaşıntı kesmekten başka faydası olmadı sanki. Terramycin surdum şimdilik. Olmazsa sirkeli tedaviye başlayacağım.

2018-03-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

hasarı Eroğlu

Cevap Sayısı: 0
Çok rahatsızlık veriyor kasiklarim kaşıntı çok yüksek derecede kanama oluncaya kadar kasiyorum

2018-02-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

kasık mantarından kurtuldum

Cevap Sayısı: 1
selam arkadaşlar bilmediğim bir sebepden ,kasığımda mantar çıkdı ;doktor ayağımdaki tırnak mantarının bulaşdığını söyledi,sanırım doktor tedavisiyle 2-3 ay kadar ilaçlı tedavi gördüm ;bana uyguladığı ilaçlar oceral krem ve oceral siprey ve travazonal,fulcan hap 2tane,terbisil vesaire sabah akşam kullandım habları yuttum ama hiç banamısın demedi hem tırnakda hemde kasık mantarımda gerileme olmadı...bitkisel tedavi araştırdım bir şey bulamadım ...eskiden beri sarmısağın antiboytik özelliğini biliyordum limon da da asit olduğunu biliyordum ve ben bunları bir arada buluştursam ve kasık mantarıma ve tırnak mantarına sürsem uygulasam derken napiyim ne yapim düşünürken Allah dan işde limonu üsten deldim bir diş sarmısağı soydum ve bıçakla sarmısağa derin çizikler attım sonra limonun içine bu sarmısağı koydum ve bir gün bekledim bir gün sonunda deldiğim soğanı mantarlı bölgeyi temzileyip yıkanıp kuruludakdan snra sarmısaklı limonu avcuma azcık sıkdım ve sürdüm kasıkalrımda çift taraflı mantar vardı ...bu metodu her akşam ve sabah kuruluklayıp sürdüm hiç yılmadan bir haftada arkadaşlar hiç bir şey kalmadı ne kaşıntı ne koku, nede mantar kabarık izi vucudum eski haline döndü ...limonlu sarmısak bitene kadar devam ettim önlem olarak hala da geçmesine rağmen devam ediyorum ..şükür RABBİME bulduğum bu metot geçirdi ...yan etkisi varmı derseniz biraz sarmısak kokusu çok az limon oldu için birde sürdünüzde hafif bi yanma var aynı oceral spreyi sürüdğünüz gibi ama inanın bilmiyorum bende geçirdi ve daha önce bu sayfaya bakmışdım şimdi sağlığıma kavuşduğum için paylaşıyorum bu söylediklerimi okuyan doktorlarımızda bu metoddu araştırıp bir krem yada ilaç üretibilirler onun için ben şifa buldum herkes bu illetten kurtarsın MEvlam inşeAllah bir deneyin arkadaşalr deneyipde başarılı olan yazsın lütfen yazsın ki diğer arkadaşalrımı okusun ve masrafsız yan etkisiz bu sarmısaklı limonu kullansınlar saygılar selamlar

2017-04-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

delinin biri

Cevap Sayısı: 0
arkadaşlar kasık mantarını yok etmenin en etkili yöntemi yazın bol bol denize girmektir.. sahil bölgesinde olanlar bu konuda şanslı... deniz suyu tamamen yok ediyor mantarı...

2017-02-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

avengers

Cevap Sayısı: 1
kasık mantarına en iyi çözüm elma sirkesi ben kullandım biraz yakıyor ama en azından kesin çözüm oluyor

2016-12-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

Deniz

Cevap Sayısı: 0
Trovozol krem herkese geçmiş olsun bende oldum atlattım benden size bir uyarı sakın kasımayın

2016-11-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

samet gökçe

Cevap Sayısı: 0
hocam sizden bilgi almak istiyorum kasığımın arası cok kötü şekilde kaşınıyo ve kızardı kaşıdıkca beyaz renge dönüşüyo dökülüyo hani ilacı almam lazım

2016-10-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

bilal

Cevap Sayısı: 1
bir aktara sormuştum; sana vereceğim hiç bir kür işe yaramayacak en iyi mantar ilacı insanın kendi idrarıdır dedi :) denemeye cesaret edemedim. ama sirkeyi tavsiye etmiş bir arkadaş deneyip sonoco bildiririm :) verilen kremler sadece rahatlatıyor mantarı yok etmiyor.

2016-10-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

mahir

Cevap Sayısı: 2
yıllardır çekiyorum Allah kimsenin başına vermesin kullanmadığım ilaç kalmadı merhemde fayda etmedi çözümünü bilen varsa lütfen cevap yazsın

2016-05-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

haci mahmut çulhaoğlu

Cevap Sayısı: 0
benim sağ kasığımda bir ağrı var nedenini bilmiyorum çok doktora gittim fakat çözüm bulamadım bana yardımcı olabilirmisiniz

2016-05-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Tugba

Cevap Sayısı: 0
Merhaba arkadaslar kasık mantarı kızımda oldu (5 yasında)doktor bir hafta iç çamarı giymemesini söyledi vebtravogen melhem ile exoderıl spreyi verdi bir haftada geçti gitti bikaç günde hatta hiç bişeyinkalmadı denemenizi tavsiye ederim..

2015-07-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

beyaz

Cevap Sayısı: 4
arkadaşlar bu mantar ahstalığı doktorların verecegii ilaçla ilgili degildir hiçbiri işe yaramadı bende ama sirke kesin çözüm sirkeyi mantara sürünüz cannız acıcak biraz ama 1 haftaya kurucak ve soyulup gidecek hepsi emin olun

2014-10-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

sanaen

Cevap Sayısı: 0
bir senedir rupafin ve fucikort kullanmaktayim. kasiklarimda mantar var. allah hic kimsenin basina vermesin.

2014-09-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ali özKAN

Cevap Sayısı: 2
alahım bu hastalıgı düşman başına vermesin ben beşsenedir ugraşıyorum kullanmadıgım ilaç kalmadı ama yinede geçmiyor belirli bi zaman dan sonra yine tekrarlıyor eger cözüm bulursanız banada ulaşın :)

2014-07-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mantar Hastalıkları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018