Cilt MantarıCilt Mantarı; Nedenine bakıldığı zaman birçok şekilde oluşum gösterebilir. Bazı vakalarda ortaya çıktığı fark edilemeyecek boyutlarda olur. Bazı vakalarda ise, ağrı, kızarıklık, kaşıntı, oluştuğu alanda sertleşme gibi semptomlar ile fark edilebilir.

Cilt Mantarı Çeşitleri:

Keriyon Cilt Mantarı: Keriyon mantar iyileşme aşamasında su toplayarak kendini belli eder. Dha çok hayvancılık ile uğraşan kişilerde keriyon cilt mantarına daha fazla rastlanır.

Anüler Cilt Mantarı: Mantar türleri arasında en sık karşılaşılan mantar türü anüler cilt mantarıdır. Aynı bir halkayı anımsatır ve ortadan başlayarak başka alanlara doğru yayılır. Bu mantar türü oldukça kabarık ve kırmızı şekilde ortaya çıkar.

Tinea Versicolor Cilt Mantarı: Daha çok ter problemi olan, aşırı terleyen kişilerde Tinea versicolor adlı mantar görülür. Bu mantarın yol açtığı şikayetler, kol, bacak ya da bel bölgesinde kırmızı kabarcıkların oluşmasıdır.

Cilt Mantarı Daha Çok Kimlerde Görülür?

  • Ergenlik döneminde
  • El ve ayağı sürekli ıslak kalan kişilerde
  • Aşırı ter sorunu yaşayanlarda
  • Yüz ve ayak bölgesini yıkadıktan sonra kurutmayanlarda
  • Sıkı ayakkabı giyenlerde
  • Bağışıklık sistemi güçsüz olanlarda.
    Cilt Mantarı

    gebeler, yaşlılar, diyabet hastaları vb.)

Cilt Mantarında Tanı:

Şüphe uyandıran lezyondan örnek parça alınır. Özel bir ilaç damlatılarak deriye ait olan keratinler eritilir. Mikroskop kullanılarak alınan parça laboratuarda incelenir ve tanı konulur. Aynı zamanda mantar kültürü yapılarak mantarın türü ve var olup olmadığı tespit edilebilir. Cilt mantarları fiziki muayene sonucu da rahatlıkla teşhis edilebilir.

Cilt Mantarı Tedavisi:

Cilt mantarı gelişmiş teknolojinin sayesinde günümüzde oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Antifungal olarak adlandırılan haplar ya da kremler mantar enfeksiyonlarına karşı üretilmiş çeşitli ve etkili ilaçlardır. Mantarların yerleştiği alana ya da türlerine göre tedavinin türü ve süreci farklılık gösterebilir. Mantar hastalıklarının bulaşıcı özellikleri olduğundan dolayı mutlaka bir uzman dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 20.01.2014 10:29:28

Cilt Mantarı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

15 Yorum Yapılmış "Cilt Mantarı"

Yunus gürmen

Cevap Sayısı: 0
Boynumda kahverengi yuvarlak lekeler çıktı 2 kez doktora gittim mantar dedi krem filan verdi geçmedi ne yapmam gerek söylerseniz sevinirim teşekkürler

2018-06-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet Tekin

Cevap Sayısı: 0
Vucumda lekeler olustu ayaklarimda kirmizi not a large iliskiye Gorin even cok motu acima as Irish kizarikli

2018-03-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

Elvın

Cevap Sayısı: 0
Boyun nahıyesınde kopewık kızarılçklıq

2017-09-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ibrahim kutlu

Cevap Sayısı: 0
Bu konuyu dahs detayli
Bir sekilde anlatirmisiniz

2017-07-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

Halis

Cevap Sayısı: 0
Surekli sırtımda mantar cikiyor.terbisil fisfis la tedavi ediyom geciyor bir ay sonra bidaha

2017-05-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

BahtsızBedevixD

Cevap Sayısı: 0
Vücudumun hemen hemen heryerindevar karın göğüs bölgemde kırmızı noktalışekilde var ama sırtımda bildiğin harita oluşmuş durumda nasıl geçecek bi fikrim yok 7 yıldırmevcut bende

2017-05-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

ORHAN

Cevap Sayısı: 0
bende vardı bir yıl banyo da KÜKÜRTLÜ SABUN KULLANDIM eczaneden alın BAŞKA SABUN KULLANMAYIN kayboldu gitti bana inanın

2016-11-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

fıraz sevgum

Cevap Sayısı: 0
pekmez sur kasıtıya ıyı gelır kasıtım kesıldı ıkı haftada kesıldı kasıtım rahatladım yap gor

2016-09-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

öznur

Cevap Sayısı: 0
bende de var ve her geçen gün tekrar küçük şekilde çıkıyor karın bölgemde,koltuğumun biraz aşağısında bacaklarımda sırtımda var sprey ve vücut şampuanı kullanıyorum umarım geçer:/

2016-08-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

sultan

Cevap Sayısı: 2
kollarımda ellerimde göğüs bölgemde ve bacak aralarımda kırmızı şekilde çıkıyor ve zamanlada yayılıyorlar, ne ilaçlar ne doktorlar faydalı olamadılar, tinea versicolara benziyor ama kesinlikle değil, ne olduğunu dahi anlayan çıkmadı lütfen yardımcı olunuz intihara dai sürükleyebilir beni hayatımı aşırı derecede kısıtlıyor yazın uzun kollularla gezmek zorunda kalıyorum beni cok rahatsız ediyor, kullanmadığım ilaç kalmadı

2016-06-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

sümeyye

Cevap Sayısı: 2
Benim vücudumda karın bölgemde mantar oluşmuştu ve ben ilaç kullanarak ileştim ve çok mutluyum sizede teşekkür ediyorum

2016-02-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

arzu

Cevap Sayısı: 1
mrbalar vücudumun belli yerlerinde cilt mantarı gibi lekeler var önce küçük kahve renginde sonra kaşıyınca beyaz ince soyuluyor sonrada kızarıyo doktra gttim protopic verdi kullandım ama geçmedi koltuk altı kollarda gööğüs altı göbek bölgesinde ve bacak arasında şimdide bacaklarıma doğru gidiyor ben bunu nasıl geçirebilirim yardımcı olabilirmisin şimdiden teşekkürler.

2016-01-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

yağmur

Cevap Sayısı: 1
ayaklarımda ciddi şekide kaşıntı vardı doktora gittim mantar olduğunu söyledi baya tedavi oldum ama geçmedi ve vücuduma dağılıyor nasıl önlem alabilirim lütfen yardımcı olun bir tedavisi yok mu mantarın

2016-01-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

murat

Cevap Sayısı: 0
cilt mantarı var omuzlarımda ve sırtımda

2015-01-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

filiz

Cevap Sayısı: 1
Selam benim geçen yaz denizden sonra omuz kisminda küçük bir beyaz leke gördüm ve bu leke zamanla buyumeye başladı doktora gittim mantar oldugunu söyledi ama tedavi gördüğüm halde kasinarak yayılmaya başladı ne yapabilirim lütfen yardımci olurmusunuz.

2014-03-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mantar Hastalıkları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018